Anasayfa Teklif Al E-mail
ANASAYFA     HAKKIMIZDA     UZMANLARIMIZ     HİZMETLER     MEVZUAT     İLETİŞİM
      Gündem Detay


Havacılıkta iş güvenliği pas geçildi


Soru: Torba Yasa konusunda sürekli yazıyorsunuz, peki iş güvenliği konusunda yasa görüşmeleri sırasında değişiklik oldu mu?

Cevap: Alt komisyondan geçerek Meclis Genel Kurulu’na gelen torba yasa tasarısı önemli ölçüde değişikliğe uğradı. Taşeron ve madencilere sağlanacak yeni haklar konusunda ciddi değişiklikler yapıldı. Torba yasaya komisyonda iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli değişiklikler öngören eklemeler yapıldı. Daha önceki halinde bulunmayan bu düzenlemeler iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli değişiklikler içeriyor.


Deniz, hava kapsam dışı

İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan en önemli değişiklik deniz yolu ve havayolu taşımacılığı yapan araçların İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kapsamı dışına çıkartılması oldu.
Buna göre 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu deniz ve hava taşımacılığını uluslararası alanda yapan gemi ve uçaklar için uygulanmayacak.

Bu düzenlemenin arkasında ülkemizdeki girişimcilerin uluslararası rekabette geri kalmamasının hedeflendiği ifade edilmiş. Ancak ne yazık ki, iş kazası ihracat yapan, yapmayan şirket gibi bir ayrım yapmıyor. Aynı şekilde uluslararası rekabette yer alan şirkette iş kazası olmuyor gibi bir durum da söz konusu değil. Bu nedenle gerekçe ne olursa olsun bu düzenlemenin bir açıklaması olamaz.
65 yaş aylığı mağdurlarının borcu silinecek

Soru: 65 yaş aylığı alıyordum, geçen ay kesildi, fazladan para aldığım söyleniyor. Şimdi bu paraları benden faiziyle istiyorlar. Ne yapacağım, bir kolaylık yok mu?

Cevap: Torba yasa tasarısına komisyonda eklenen bir madde pek çok yaşlımızı ve engellimizi sevindirecek ve vicdanlara bir nebze olsun su serpecek. 2022 sayılı Kanun kapsamında kendisine 65 yaş aylığı bağlanan kişinin geliri muhtaç olma kriterini aştığında ve bu durum devlet tarafından tespit edildiğinde hem aylıklar kesiliyor, hem de ödenmiş aylıklar faiziyle birlikte geri alınıyordu.

Muhtaçlık tespiti hane halkı geliri üzerinden yapıldığı için evlenip boşanıp ailesinin yanına geri dönen torununun geliri de kendi gelirine eklenen yaşlılarımız muhtaçlık kriterini aşıyor ve haksız maaş almış konuma geliyorlardı.

Torba yasa tasarısı ile yaşlılarımıza çıkarılan borçlar siliniyor. Torba yasa tasarısının yürürlüğe gireceği tarihten itibaren, yukarıda belirttiğimiz kişiler için başlatılmış takip işlemleri sonlandırılacak ve aylıklarının kesilmesi gereken kişiler hakkında yasal bir takip işlemi yürütülmeyecek. Bu sayede yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir arttı diye haksız olarak 65 yaş aylığı almış yaşlılarımıza haciz veya idari takip uygulanmayacak.


Muhtaçlık tespiti değiştirilmeli

Yaşlılarımıza çok daha iyi bir yaşam sunmamız gerekirken, onlara bir de muhtaçlık tespitinde kendi kusurlarından kaynaklanmayan bir nedenle borç çıkartmak ve üstüne üstlük bu kişilere haciz getirmek anlamına gelebilecek bir uygulamadan vazgeçmek yerinde. Ancak sorunu sadece belirli bir tarihten önce başlatılan idari takip işlemlerini kaldırmakla çözmek mümkün değil. 65 yaş aylığında muhtaçlık kriterinin 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hanenin geliri üzerinden değil, bizzat 65 yaş üstü kişinin geliri üzerinden gerçekleştirmek gerekiyor. Aksi taktirde ilerleyen dönemlerde pek çok yaşlımız bu kural değişmediği için tekrar idari takip kapsamına girecek ve borçlu çıkaca
   
Gündem Arşivi
Anasayfa | Hakkımızda | Uzmanlarımız | Hizmetler | Mevzuatlar | Tehlike Grupları | Referanslar | Teklif Al | İletişim Copyright © 2013 everestsafety.com
Yer Sağlayıcı Belge No : 1669